Pałac Izbicko

Miejsce do którego zapragniesz powrócić

Historia pałacu

Najstarsze wzmianki o zamku datowane są na XVI wiek, jednak dopiero w połowie XVIII wieku pojawił się pierwszy szkic, który unaocznia wygląd pałacu. Trzypiętrowy fronton posiadał wtedy dwie narożne zwieńczone blankami wieże. Pałac otoczony był pięknym, ogrodem francuskim, a podjazd prowadził między dwoma stawami. Za rezydencją rozpościerał się ogromny ogród rezydencyjny bujnie porośnięty kwiatami.

Poczuj magię tego pięknego
i historycznego miejsca!

Pierwszy raz pałac spłonął w 1848 roku za panowania na nim rodziny von Larish i odbudowano go w stylu klasycystycznym. Po 73 latach pałac ponownie strawił ogień, a hrabia von Strachwitz rozpoczął odbudowę w stylu normandzkim. Kolejny pożar wybuchł w 1921 roku. Dopiero po wojnie powstała tu Państwowa Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego, a w latach 50-tych Technikum Rolnicze. W roku 1984 rozpoczął się remont pałacu, który zamienił obiekt w ruinę. Szkołę tak „wyremontowano”, że pozbawiono ją kompletnie zabytkowego wyposażenia i stolarki.

Na słupach przy bramie wjazdowej umieszczono dwa kamienne dziki, będące częścią herbu zasłużonego dla gminy rodu Strachwitz. Po drugiej stronie bramy rozpościera się ogromny, 11hektarowy ogród. Na tej powierzchni rosną drzewa o szlachetnym rodowodzie i rzadko spotykane krzewy. Wśród nich rośnie niejeden długowieczny pomnik przyrody.

W 2003 roku zniszczony pałac został odkupiony od Starostwa Powiatowego w Strzelcach Opolskich i przywrócony do dawnej świetności przez obecnego właściciela.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poczuć magię tego pięknego i historycznego miejsca!


Zobacz też:

Oś czasuOś czasu Opis salOpis sal Opis salRemont Pałacu Partnerzy i nagrodyPartnerzy, nagrody